City of Hamilton City of Hamilton
Submit SearchSubmit Search

Committees - 2010 - 2014 Term of Council (Includes Standing Committees, Sub-Committees & Volunteer Committees)

Sub-Committees
Sub- Committees are created by Council generally to accomplish a specific mandate and usually have a small number of members of Council appointed to them. City staff or citizen members may also be appointed.  Sub-committees report to a Standing Committee of Council, and these reports are available by accessing the Standing Committee agendas. (Please note they may not appear on every cycle of the Standing Committee meetings).

Sub-Committee meetings are listed on the Council/Committee meeting calendar - Click here to see the monthly meeting calendars.

For information regarding business of a particular
Sub-
committee, please consult with the staff representative at the phone extension noted beside the committee on the chart below.  The city phone number is 905 546-2424.  

Volunteer Committees
Volunteer Committees are created by Council and generally their mandates are reviewed every term.  Citizen members are appointed to sit on such committees for the term of Council.  These committees may report to a Standing Committee of Council when necessary.  The minutes of these committees are available via the Standing Committee agendas.  (Please note minutes may not appear on every cycle of the Standing Committee meetings). 

For information regarding meeting scheduling, or questions regarding business of a Volunteer Committee, please consult with the staff representative at the phone extension noted beside the committee on the chart below.  The city phone number is 905 546-2424.


Agencies, Boards and Committees (ABCs)
Organizations that have requested representation from the City of Hamilton both political and citizen representation are appointed.

To request copies or be added to an electronic distribution list for Agendas & Minutes of a specific Voolunteer or Sub-Committee vplease call or email the staff liaison noted in the table below or email clerk@hamilton.ca

Sub-Committees & Volunteer Committees Composition, Contacts and Mandates

 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X     Z

Committee
Name
Category Composition Staff Liaison
City number is 905 546-2424
Reports
To
Accessible Transit Services Review

Mandate
Sub-Committee S. Duvall
J. Farr
L. Ferguson
S. Merulla
T. Whitehead

Lauri Leduc
(x4102)



Public Works
Advisory Committee
for Immigrants & Refugees

Mandate

Website
Volunteer
Committee

R. Powers
Isaac Acquah
Aspy Ayrton
Joana Fejzaj
Maher Hamade
Mohamuted Hamouda
Abdulkhaliq Herati
Paul Duc Thinh Hoang
Dena Honig
Sumaira Khurshid
Thayra Marting
Shuja Qureshi
Hana Pinthus Rotchild
Arvind Sahay
Nasir Sarwar
Zafar Siddiqui
Teresa Simms-Obidi
Minh Ly Trinh

Maxine
Carter
(x6419)
Audit, Finance and
Administration
Advisory Committee
for Persons with Disabilities

Mandate

Website
Sub-Committee

S. Merulla

Pat Cameron
Raihanna Hirji- Khalfan
Paula Kilburn
Brian Lane
Aznive Mallett
Thomas Manzuk
Denise Maraj
Tim Murphy
Kim Nolan
Tim Nolan
Robert Semkow
Mary Smithson
Robert Thompson
Terri Wallis

Lauri Leduc
(x4102)

Maxine
Carter
(x6419)
General Issues Committee
Agriculture & Rural Affairs Advisory Committee

Mandate

Sub-Committee

Councillors for Wards 11, 12, 14 & 15
Wilfred Arndt
Doug Cranston
Gary C. Hyde
Melvin Switzer
Fritz Trauttmansdorff

Jasmine Branton
(x5987)

Planning Committee
Airport Employment Growth District Community Liaison Committee

Mandate
Sub-Committee

Carmen Chiaravalle
Morgan Pirie
Marlene Gibson
Robert Schreiber

Guy Paparella(x5807) Planning Committee
Airport Sub-Committee


Mandate
Sub-Committee

C. Collins
L. Ferguson, Chair
B. Johnson
M. Pearson, Vice-Chair
T. Whitehead

Lauri Leduc
(x4102)

Guy Paparella (x5807)
General Issues Committee
Art Gallery of Hamilton

Mandate
Board/Agency

M. Pearson
R. Powers

City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Arts Advisory Commission

Mandate

Website
Volunteer Committee         Diane Beatty-Wearing
Tobi Bruce
Astrid Hepner
Matt Jelly
Laura Kappel
Tricia Le Clair
Karen Logan
Colina Maxwell
Annelisa Pedersen
Josefa Radman
Donna Reid
Tony Vieira
Earl Walker
Heather Judson
(x4241)
General Issues Committee
Arts Hamilton (Formerly Hamilton Arts Council)

Mandate
Board/Agency J. Farr City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council

Association of Municipalities of Ontario (AMO) - Board of Directors

Mandate

Board/Agency Russ Powers City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Association of Municipalities of Ontario (AMO)– Large Urban Board

Mandate
Board/Agency Mayor Bratina City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Audit, Finance & Administration Committee

Mandate
Standing Committee B. Clark (Vice-Chair)
C. Collins
B. Johnson
R. Morrow
M. Pearson
R. Powers (Chair)

Committee Clerk:
Stephanie
Paparella
(x3993)

City Council
Board of Health

Mandate
Standing Committee All Members of Council
Mayor (Chair)
Committee Clerk:
Jasmine Branton
(x5987)
Business Improvement Area Advisory Committee

Mandate

Click here for a listing of all BIAs

InvestinHamilton (BIAs)
Sub-Committee T. Whitehead
1 Representative from each of the following BIAs:
  • Ancaster
  • Barton Village
  • Concession Street
  • Downtown Hamilton
  • Dundas
  • International Village
  • Locke Street
  • Main Street West Esplanade
  • Ottawa Street
  • Stoney Creek
  • Waterdown
  • Westdale

City Clerks
(x4408)

General Issues Committee
Business Planning Sub-Committee 4 members of Council (TBD) Stephanie Paparella (x3993) General Issues Committee
Canadian Football Hall of Fame

Mandate
Board/Agency

S. Duvall
J. Farr
Ernie Caterini
Michael McCarthy
Vandana Verma
Daniel Rankin

City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Citizens' Forum

Terms of Reference
Board/Agency  Tom Cooper
Cathy McMaster
Madina Wasuge
Matt Leighninger
Tim Dobbie
Denise O'Connor
Mike Kirkopoulos
City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
City Hall Renovations Steering Committee

Mandate
Sub-Committee

C. Collins
L. Ferguson
M. Pearson
R. Pasuta

City Clerks
(x4408)
Public Works
CityHousing
Hamilton Corporation (formerly Municipal Non-Profit (Hamilton) Housing Corp.)

Mandate

Website
Board/Agency

S. Duvall
J. Farr
L. Ferguson
T. Jackson
B. McHattie
Chris McLaughlin
Peter Schafft
Patricia Reid
Alan Walker
Carmine Filice

Teresa
Herechuk

(x4086)
Reports to CityHousing Hamilton Corporation Shareholders
City of Hamilton Operational Review Sub-Committee

Mandate
Sub-Committee

C. Collins
B. Johnson
B. McHattie
S. Merulla
J. Partridge (Vice-Chair)
T. Whitehead (Chair)

Stephanie Paparella (x3993) Appropriate Standing Committee
Cleanliness & Security in the Downtown Core Task Force

Mandate
Sub-
Committee

C. Collins
J. Farr
Kathy Drewitt
John Hawker
Terri Mines
Megan Platts
Mary Pocius

Lauri Leduc
(x4102)

Glen Norton
(x5780)

General Issues Committee
Committee Against Racism

Mandate

Website
Volunteer Committee

B. McHattie
Jesssia Brennan
Roger-Wayne Cameron
Tyrone Childs
Wael Ghuneim
Yim Chung
Amirah Hassan
Ashok Kumar
Winston Morrison
Ismail Baris Oz
Taimur Qasim
Jovaune Rhodes
Zafar Siddiqui
Nerene Virgin
Baldeep Virk
Maher Naschwati
Marlene Dei-Amoah

Maxine Carter (x6419) Audit, Finance & Administration
Committee of Adjustment

Mandate

Website
Board/Agency

Victor Abraham
Ken Audziss
Don Drury
Mark Dudzic
Ian Dunlop
Laverne Gaddye
William Pearce
David Seratuk
Dale Smith

Lesley Dahonick
(x4144)
No direct reporting relationship to City Council
Community Food Security Stakeholder Committee

Mandate

Website
Sub-Committee

B. Johnson
B. McHattie
R. Pasuta

Reps from:
- agricultural community
- local environmental groups incl. Eat Local Committee
- emergency food service providers
- social service advocates and/or providers
- Poverty Roundtable
- researchers
- labour organizations
- food industry
- those directly experiencing food insecurity
- Pubic Health Services
- Community Services
- Planning & Ec.
Dev. Dept.
- Public Works Dept.

Vicki Edwards
(x3632)
Board of Health
Community Liaison Committee (Taro East Landfill)

Mandate
Board/Agency B. Clark
City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Compliance Audit

Mandate
Sub-Committee

Ross Anderson
Barry Gilbert
John Klein
Linda Lister

City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Conservation Halton

Mandate
Board/Agency Ian Dunlop
Ed Wells
City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Cross-Melville District Heritage Committee (Dundas)

Mandate
Sub-Committee R. Powers
Lee Champion
Steve Crosbie
Susan Masterman
Frances Neufeld
Kim Newcombe
Stan Nowak
Jen Racine
Anne Redish
Graham Thomas
Jennifer Trimble
Meghan House
(x1202)
Planning Committee
Cycling
(see Hamilton Cycling Committee listing)
D.A.R.T.S.

Mandate
Board/Agency J. Farr
T. Whitehead
D. Hull (ex-officio)
City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Development Charges Stakeholders

Mandate
Sub-Committee

B. Clark
B. Johnson
J. Partridge
M. Pearson
John Chivers-Wilson
Melanie Winterle
Rep from Hamilton Halton Home Builders
Rep from Chamber of Commerce
Rep from Hamilton/ Burlington Real Estate Board

Jasmine Branton
(x5987)

Joe Spiler
(x4519)
Audit, Finance & Administration
Dundas Centre for the Arts Board Management

Mandate
Board/Agency R. Powers City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Dundas Community Services

Mandate
Board/Agency R. Powers City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Economic Development & Planning Committee

See Planning Committee
Emergency & Community Services

Mandate
Standing Committee

S. Duvall
J. Farr (Chair)
T. Jackson
S. Merulla (Vice-Chair)
B. McHattie
R. Morrow
J. Partridge
T. Whitehead

Committee Clerk:
Ida Bedioui
(x4605)

City Council
Environmentally Significant Areas Impact Evaluation Group (ESAIEG)

Mandate       

ESAIEG Website
Sub-Committee Marcus J. Buck
C. Jon Clark
George A. Coker
Robert Curry
Ken Glasbergen
Barry Myler
Craig Wardlaw
Christopher Zoladeski    
Cathy Plosz
(x1231)    
Planning Committee
Facility Naming

Mandate

Naming Policy
Sub-Committee

L. Ferguson (Vice-Chair)
T. Jackson
S. Merulla
M. Pearson (Chair)
T. Whitehead

Jasmine Branton
(x5987)

General Issues Committee

Fairness to Hamilton Campaign Committee (includes Hamilton Day)

Mandate

Fairness to Hamilton Website

Sub-Committee

Mayor Bratina(Ex Officio)
B. McHattie, Vice-Chair
S. Merulla, Chair
J. Partridge
T. Whitehead
Reps from:
Hamilton Roundtable for Povery Reduction,
Hamilton Centre for Civic Inclusion,
Hamilton Chamber of Commerce

Lauri Leduc
(x4102)

Emergency & Community Services
Federation of Canadian Municipalities –Board member

Mandate
Board/Agency S. Duvall
T. Whitehead
City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Food & Shelter Advisory Committee

Mandate
Volunteer Committee Maria Pelaez
Fernando Forero
Anne Wilson
Representatives from:
- Hamilton Executive Director's Aboriginal Coalition
- Hamilton Emergency Shelter Integration and Coordination Committee
- Emergency Food Action Committee
- Newcomer Housing Services Sector
- Woman's Homelessness Planning Collaborative
- Woman Abuse Working Group
- Hamilton Justice Committee
- Hamilton Addiction & Mental Health Collaborative
- Street Youth Planning Collaborative

Amanda DiFalco
(x3132)

Emergency & Community Services
Football Hall of Fame (see Canadian Football Hall of Fame listing)
General Issues Committee
(formerly Committee of the Whole)

Mandate
Standing Committee

All members of Council
Mayor (Chair)

Committee Clerk:
Stephanie Paparella (x3993)
City Council
Glanbrook Landfill Co-ordinating Committee

Mandate
Sub-Committee

B. Johnson
Allan Freeman
Andy Fevez
Brook Ryan
Brian Smith

Emil Prpic
(x4203)
Public Works
Governance Review Sub-Committee

Mandate
Sub-Committee B. Clark
R. Pasuta
M. Pearson
R. Powers (Chair)
T. Whitehead (Vice-Chair)
Vanessa Robicheau
(x2729)
Audit , Finance & Administration
Grand River Conservation Authority

Mandate
Board/Agency Jeanette Jamieson City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Grants

Mandate

Grants Webpage
Sub-Committee

S. Duvall
L. Ferguson (Vice-Chair)
T. Jackson
B. Johnson
S. Merulla
R. Powers (Chair)

Stephanie Paparella (x3993) Audit, Finance & Administration
Greater Bay Area Committee (Hamilton & Burlington)     Sub-Committee Hamilton Mayor B. Bratina
C. Collins
B. McHattie (Co-Chair)
C. Murray

Burlington Mayor
R. Goldring
Cllr. R. Craven (Co-Chair)
Cllr. J. Taylor
City Manager J. Fielding

Jasmine Branton
(x5987)

General Issues Committee
Greater Toronto Transportation Authority Board/Agency Mayor Bratina City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Halton Hamilton Source Protection Committee
Board/Agency J. Partridge City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Hamilton Aboriginal Advisory Committee

Mandate

Website
Volunteer Committee Mayor Bratina

Constance Bellamy
David Bentley
Debra Elmes
Allan Loft
Yvonne Maracle
Cindy Sue    Montana-    McCormack
Marilyn Wright
Maxine Carter (x6419) Audit, Finance & Administration
Hamilton Arts Council
(see Arts Hamilton)
Hamilton- Burlington SPCA

Mandate
Board/Agency Council Rep - Vacant City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Hamilton Centre for Civic Inclusion

Mandate

Board/Agency

Mayor Bratina
B. McHattie

City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Hamilton Chamber of Commerce Light Rail Transit Task Force     Board/Agency J. Farr
L. Ferguson
B. McHattie
City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Hamilton Community Energy Collaborative Steering Ctte Board/Agency B. McHattie Heather Donison (x1276) No direct reporting relationship to City Council
Hamilton Conservation Authority

Mandate
Board/Agency

C. Collins
T. Jackson
B. Johnson
B. McHattie
R. Pasuta
Chris Firth-Eagland
Dan Bowman
Jim Howlett
Santina Moccio
Duke O'Sullivan
Maria Topalovic

City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Hamilton Cycling Committee (HCyC)

Mandate


Cycle Hamilton Website 

City of Hamilton- Cycling Webpage
Volunteer Committee

B. McHattie (Councillor Liaison)
Robert Brown
Marisa Di Censo
Brian Chewter
Robert Corsini
Walter Furlan
Jordan Fysh
Sharon Gibbons
Christopher Hastings
Andrea Kita
Pauline McKinley
Marc Risdale
Tyler Shepherd
Brad Stapleton
Roger Tupper
D. Bradley Tyleman

Daryl Bender
(x2066)
Public Works
Hamilton Entertainment and Convention Facilities Inc (HECFI)

Mandate
Board/Agency

Interim Board:
Mayor Bratina
C. Collins
J. Farr
S. Merulla
J. Partridge

John Hertel, Director, Enterprise Management and Revenue Generation

Ida Bedioui
(x4605)
No direct reporting relationship to City Council
Hamilton Farmers' Market Sub-Committee  

Mandate
  
Sub-Committee C. Collins
J. Farr (Chair)
R. Pasuta
Ida Bedioui
(x4605)  
Emergency & Community Services
Hamilton Future Fund Board of Governors

Mandate

Hamilton Future Fund Webpage
Sub-Committee

Mayor Bratina
L. Ferguson
B. McHattie
J. Partridge
Richard Bagdonas
Tara Yvette Crugnale
Megan Dickson
Greg Hoath
James Michael Kirk
John Kirkpatrick
Chris McLaughlin, Vice-Chair
Glenn Robinson
John Ruetz
Jeff Saunders
Thomas Weisz, Chair

Lauri Leduc
(x4102)


Charlie Elliott (x2162)
General Issues Committee
Hamilton Historical Board

Mandate

Website
Volunteer Committee

R. Powers
Mary J Anderson
James Elliott
Robert D. Hamilton
Christine Lei
Carolyn McCann
Robin McKee
Rev. Kevin McLeod
Susanne Noordyk
Pat Saunders
Robert Williamson
Kathy Wakeman

Christopher Redford
(x4688)

Ian Kerr-Wilson
(x1747)

Planning Committee
Hamilton Library Board

Mandate

website
Board/Agency T. Jackson
M. Pearson
Richard Bagdonas
Suzan Fawcett
Jennifer Gautrey
George Geczy
Mary Ann Leach
David Simpson
Wenda Tulloch
Nicolas van Velzen
Clare Wagner
City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Hamilton Licensing Tribunal

Mandate

Appeal Form

Minutes
Tribunal

B. Clark
C. Collins
S. Duvall
R. Pasuta
T. Whitehead (Chair)

Stephanie Paparella (x3993) No direct reporting relationship to City Council

Hamilton Mundalization Committee

Mandate

Volunteer Committee

Jeff Bonner
Kai (James) Cao
Ida De Jesus
Rein Ende, Chair
Margaret Firth
Ravi Gokani
Simon Granat
Gloria Jackson
Justina Ku
Jun (Tobias) Li
Jan Lukas
Winston Manuel
Solomon Ngan
Eileen Noronha
Sergey Pavlov
Yvonne Ricciardone
Bob Semkow
Patricia Semkow
Jane Wanamaker
Lan Whiting
Rob Winninger
Tianzhi (Selena)Zheng

Michael Richards(x2208) Audit, Finance & Administration
Hamilton Municipal Heritage Committee (HMHC)

Formerly Hamilton LACAC (Municipal Heritage Committee)

Mandate
Sub-Committee

L. Ferguson
B. McHattie
M. Pearson
Michael Adkins
Wilfred Arndt
Alissa Denham-Robinson
Walter Furlan
Stan Nowak
Will Rosart
Ron Sinclair
Kathy Wakeman
Paul Wilson

Jasmine Branton
(x5987)

Planning Committee


Hamilton Police Services Board

Mandate
Board/Agency

C. Collins
L. Ferguson
T. Whitehead
Wlodzimierz Juchniewicz

City Clerks
(x4408)

No direct reporting relationship to City Council
Hamilton Port Authority

Mandate
Board/Agency

James Cimba

City Clerks
(4408)
No direct reporting relationship to City Council
Hamilton Port Authority - City of Hamilton Liaison Committee

Mandate
Sub-Committee Mayor Bratina
C. Collins
J. Farr
Chair, Port Authority Board
Two members, Port Authority Board
C. Murray, City Manager
Director, Port Authority
Vanessa Robicheau (x2729) Planning Committee
Hamilton Renewable Power Inc. Board of Directors

Board/Agency

Voting Directors:
Mayor Bratina
L. Ferguson
B. Johnson
B. McHattie
R. Powers

Non-voting Director:  Gerry Davis
John Mater, Pres.
Geoff Lupton, Sr. V-P
Tom Chessman, V-P
Rose Caterini, Secretary
Rick Male, Treasurer

External Auditor:  KPMG

City Clerks
(x4408)

Reports to Hamilton Renewable Power Inc. Shareholders
Hamilton Status of Women

Mandate

Website
Volunteer Committee B. Johnson (Council Liaison)
Adele Alfano
Denise Doyle
Amirah Hassan
Catherine  Hughes
Myra James
Patti McNaney
Michelle Poirier
Denise Spoelstra
Basharat Tayyab
Baldeep Virk
Katherine   Kalinowski
Linda Gill
Jeannie Howe
Nashwa Khan
Maxine Carter
(x6419)
Audit, Finance & Administration
Hamilton Street Railway  Board/Agency Mayor and members of Council

City Clerks
(x4408)

Hamilton Triple Bottom Line Business Criteria Task Force

Sub-Committee

B. McHattie
M. Pearson
T. Whitehead

Neil Everson
(x2359)

Planning Committee
Hamilton Utilities Corporation (HUC)

Mandate

Board/Agency Mayor Bratina
Paul Benson
Douglas Harrison
Edward Minich
Joseph Rinaldo
Lou Serafini
Christa Wessel

City Clerks
(x4408)

Reports to Hamilton Utilities Corporation Shareholders

Hamilton Utilities Corporation Joint Advisory Committee

Mandate

Sub-Committee

Mayor Bratina - Co-Chair
J. Farr
S. Merulla
R. Powers
Alexander (Sandy) Adam -Co-Chair
Paul Benson
Joe Rinaldo
Joan Weppler

Ida Bedioui
(x4605)
Public Works
Hamilton Velodrome Advisory Committee 

Mandate   
Sub-Committee B. McHattie
R. Pasuta
R. Powers
T. Whitehead    
Coralee Secore
(x5557)
GIC
Hamilton Veterans

Mandate

Volunteer Committee

S. Merulla
R. Pasuta
William Eisan
Robert Fyfe
David Steckham
Art Tompkins
Harry McEwen
Gerry Rattray
John Clarke

Rebecca Oliphant
(x4290)

Anna Bradford
(x3967)

Emergency & Community Services
Hamilton Water Sub-Committee (HWSC)

Mandate

(formerly Woodward Avenue Wastewater Treatment Plant Phases 3 and 4 Class EA Sub-Committee)
Sub-Committee C. Collins
L. Ferguson
S. Merulla
R. Powers

Dan McKinnion(x5941)

Public Works
Hamilton Waterfront Trust

Mandate
Board/Agency J. Farr
T. Jackson
Bob Charters
Willem de Ruijter

City Clerks
(x4408)

No direct reporting relationship to City Council
Hamilton Youth Advisory

Mandate

Website
Volunteer Committee Joselin Marcciccio
Nicole Lachapelle
Ahmad Ahmad
Camilo Sanchez-Galindo
Daniel Sanchez-Galindo
Becky Schmor
Marten Kaas
Nashwa Khan
Fiorella Villanueva-Heldmaier
Alexandra deSilva
Jackson Virgin-Holland
Mark Weingartner
(x6095)

René Reid
(x5540)
Emergency & Community Services
Heritage Green Community Trust Board/Agency B. Clark

City Clerks
(x4408)

No direct reporting relationship to City Council
Hess Village Community Liaison Committee

Mandate    
Sub-Committee B. McHattie
J. Farr            
Alan Waterfield (x1251) General Issues
Hess Village Pedestrian Mall Authority

Mandate
Sub-Committee

J. Farr
Jerome Skara
Marion Tucker

Eileen Maloney(x2632) Public Works
HMRF/HWRF Pension Administration

Mandate
Sub-Committee

M. Pearson (Chair)
R. Powers
1 Council Rep - Vacant

3 HMRF:
Don Alford
Don Skarratt (Vice-Chair)
vacant

3 HWRF:
Jim Garchinski (Vice-Chair)
Harvey Hicks
Robert Slack

Stephanie Paparella (x3993) Audit, Finance & Administration
Immigrants & Refugees (see
Advisory Committee
for Immigrants & Refugees listing)
International Children’s Games Committee

Mandate
Board/Agency B. Johnson

City Clerks
(x4408)

No direct reporting relationship to City Council
Joint City /School Boards Relations

Mandate













H-W Catholic District School Board Liaison Committee
Mandate







H-W District School Board Liaison Committee
Mandate
Sub-Committee

Joint City/ School Members:
Mayor Bratina

B. Johnson

B. McHattie

Jessica Brennan (Chair HWDSB)

Todd White (Trustee HWDSB)

Wes Hicks (Trustee HWDSB)

Pat Daly (Chair HWCDSB)

HWCDSB Trustee

HWCDSB Trustee

HWCDSB Liaison Members:
Mayor Bratina
B. Johnson
B. McHattie
Pat Daly, Chair HWCDSB
HWCDSB Trustee
HWCDSB Trustee

HWDSB Liaison Members:
Mayor Bratina
B. Johnson
B. McHattie
Jessica Brennan, Chair HWDSB
Todd White (Trustee HWDSB)Wes Hicks (Trustee HWDSB)

Jasmine Branton
(x5987)

General Issues Committee
Keep Hamilton Clean and Green Committee (formerly Clean City Liaison)

Mandate

Website
Volunteer Committee

Larry Husack – Chair
John Hawker – Vice Chair
Krysta Boyer
Shane Ormerod
Ron Speranzini
Bruce Thomson
Clr. C. Collins – Council Rep
Clr. T. Jackson – Council Rep
Marisa DiCenso – HWCDSB Rep
Scott Sincerbox – HWDSB Rep
Allyson Wenzowski – Business Rep
Krystal Valencia – Youth Rep

Phil Homerski (x5620) Public Works
Knowles Bequest

Mandate
Board/Agency

Doug Edwards
Julia Kollek
Stan Nowak
Jeff Saunders

City Clerks
(x4408)

No direct reporting relationship to City Council
LACAC
(see Hamilton Municipal Heritage Committee listing)
Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender and Queer Advisory Committee 
(LGBTQ)

Mandate

Webpage
Volunteer
Committee
Rob Brown
Kerry Cranston
Gord Jackson
Marlon Picken
Michelle Poirier
Renee Wetselaar
Debbie Wooldridge
Chris Erl
Deryck Glodon
Maxine
Carter
(x6419)
Audit,
Finance & Administration
Library Board
(see Hamilton Library Board listing)
Licensing Committee

(see Hamilton Licensing Tribunal)

 

Municipal Drainage Court of Revision

Mandate
Sub-Committee Ward 11, 12, 13, 14 & 15 Councillors Lauri Leduc
(x4102)

Wayne Song
(x2927)
Public Works
Newalta Landfill Community Liaison Committee Board/Agency B. Clark
B. Johnsonw
City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
NHL/AHL/OHL Proposal Sub-Committee

Mandate
Sub-Committee

Mayor Bratina
S. Duvall
J. Farr
L. Ferguson
T. Whitehead

City Clerks
(x4408)

General Issues Committee
Niagara Escarpment Commission

Mandate
Board/Agency R. Powers

City Clerks
(x4408)

No direct reporting relationship to City Council
Niagara Peninsula Conservation Authority

Mandate
Board/Agency

J. Stewart Beattie
Carmen D’Angleo

City Clerks
(x4408)

No direct reporting relationship to City Council
Non Union Compensation

Mandate
Sub-Committee Mayor Bratina
L. Ferguson
M. Pearson
R. Powers
C. Collins
T. Whitehead

Lauri Leduc
(x4102)

General Issues Committee
Open for Business Sub-Committee

Mandate
Sub-Committee C. Collins
L. Ferguson
R. Pasuta
M. Pearson
R. Powers
T. Whitehead    
Ida Bedioui
(x4605)
General Issues Committee
Pan Am Stadium Precinct Sub-Committee

Mandate
Sub-Committee Mayor B. Bratina
J. Farr
L. Ferguson, (Chair)
R. Morrow
T. Whitehead

Evelyn Myrie, Rep from Games Host Committee
Rep from Tiger-Cats
Rep from Local Soccer community

Lauri Leduc
(x4102)


Coralee
Secore

(x5557)
General Issues
Committee

Parkway Implementation Committee

Mandate

Project Website

Sub-Committee

B. Clark
C. Collins
T. Jackson
S. Merulla
M. Pearson

Public Works
Physician Recruitment and Retention Steering Committee

Mandate
Sub-Committee

Mayor Bratina (ex officio)
L. Ferguson (Chair)
R. Powers
T. Whitehead
Dr. Scott Wooder
Len Falco (Vice-Chair)

Jasmine Branton
(x5987)

Board of Health
Planning Committee

(formerly Economic Development & Planning Committee)

Mandate
Standing Committee

B. Clark
C. Collins (2nd Vice-Chair)
J. Farr
L. Ferguson
B. Johnson (Chair)
J. Partridge (1st Vice-Chair)
R. Pasuta
M. Pearson
T. Whitehead

Committee Clerk:
Vanessa Robicheau(x2729) 
City Council
Procurement
Sub-Committee (formerly Purchasing  Sub-Committee

Mandate
Sub-Committee

L. Ferguson (Chair)
T. Whitehead (Vice-Chair)
B. Clark
C. Collins

Lauri Leduc
(x4102)

Audit, Finance & Administration
Property Standards

Mandate

Appeal Process
Sub-Committee Charles Dimitry
Matt Jelly
Flaviano Stanc
Marianne Brown
Brian Tisdale
Ida Bedioui
(x4605)
No direct reporting relationship to Council
Public Works Committee

Mandate
Standing Committee

C. Collins
S. Duvall
L. Ferguson
T. Jackson
B. McHattie
S. Merulla (Vice-Chair)
R. Pasuta
R. Powers
T. Whitehead (Chair)

Committee Clerk:
Lauri Leduc
(x4102)

City Council
Red Hill Valley Joint Stewardship

Red Hill Valley Joint Stewardship Board

RHV Project Website

Sub-Committee C. Collins
R. Powers
T. Whitehead
Sheri Longboat
Coordinator, Red Hill Valley Joint Steward Board
519-445-2355
General Issues Committee
Rental Housing Sub-Committee

Mandate
Sub-Committee C. Collins
T. Whitehead
1 vacant Council representative
Ida Bedioui
(x4605)
Planning
Committee
Royal Botanical Gardens (RBG)

Mandate
Board/Agency B. McHattie
Ian Brisbin
Rebecca Raven

City Clerks
(x4408)

No direct reporting relationship to City Council
School Board Properties Sub-Committee

Mandate
Sub-Committee C. Collins (Chair)
B. Johnson (Vice-Chair)
J. Partridge
B. McHattie
S. Merulla
R. Morrow
M. Pearson
T. Whitehead

Jasmine Branton
(x5987)

General Issues Committee
Selection – Agencies, Boards & Committees

Selection - Volunteer Committees

Mandate
Sub-Committee

C. Collins
S. Duvall
B. Johnson (Chair)
S. Merulla
T. Whitehead
1 Council Rep - Vacant

Ida Bedioui
(x4605)


Stephanie Paparella (Volunteer)
(x3993)

City Council
Seniors Advisory
Committee

Mandate
Volunteer Committee

T. Jackson
1 Council Rep - Vacant
Frank B. Brodnicki
Deirdre Chartrand
Carolann Fernandes
Douglas Fraser
John Kennard
Jeanne Mayo
Lorraine Meloche
Violet L. Morgan
June Noonan
Penelope Petrie
Bernice Price
Shirley J. Robinson
Mary Sinclair
Ronald D. Smithson
Robert (Bob) Thomson
Marjorie Wahlman
Emmy Weisz
John Winslow
Bill Wright

Michael Richards(x2208)

Carolyn Bish
(x5174)

Emergency & Community Services
SERG (Storm Event Response Group)

Mandate
Sub-Committee

5 citizen reps:
Dr. Yiping Guo
Mark Schollen
Dr. Paul Kay
Carl Bodimeade
Paul Kovacs

Udo Ehrenberg(x2499)

Public Works
Sesquicentennial Steering Committee

Mandate
Sub-Committee B. McHattie
T. Whitehead
4 Citizens
Jennifer Kaye
(x4807)

Anna Bradford
(x3967)
General Issues
SPCA
(see Hamilton- Burlington SPCA)
St. Joseph's Centre for Ambulatory Health Services Community Advisory Committee

Mandate
Board/Agency M. Pearson
Romeo Cercone
City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Status of Women
(see Hamilton Status of Women listing)
Steel Committee

Mandate

Sub-Committee

Mayor Bratina
S. Duvall
B. McHattie
S. Merulla
R. Morrow
T. Whitehead

Jasmine Branton
(x5987)

Neil Everson
(x2359)

General Issues Committee
Taro East Landfill
(see Community Liaison Committee (Taro East Landfill) listing)

 

Taro Trust Sub-Committee

Mandate
Board/Agency B. Clark City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Tenant Advisory Committee

Mandate
Volunteer Committee

Connie Bellamy
Don Britton
Andrew Cranbury
John Hawker
Larry Husack
Laura Ryan
Marie Frances Raftis

Janet Surmanski
(x3941)
Emergency & Community Services
Theatre Aquarius Board of Directors

Mandate
Board/Agency C. Collins
J. Farr
City Clerks
(x4408)
No direct reporting relationship to City Council
Tourism Advisory Committee

Mandate
Sub-Committee L. Ferguson
B. Clark
R. Pasuta
Jamie Aitken
Susie Braithwaite
Eileen Collins
Joseph Fardell
Stephen Goulding
Jeffrey John Hamblin
Tim Potocic
Lindsay Puddicombe
Stephanie Trendocher
Anna Bradford (x3967) General Issues
Tow Truck Licensing Sub-Committee

Mandate
Sub-Committee B. Clark
T. Jackson
M. Pearson
Vanessa Robicheau
(x2729)
Planning
Truck Route Sub-Committee

Mandate
Sub-Committee

T. Jackson
B. Johnson
J. Partridge
R. Pasuta (Chair)
M. Pearson
T. Whitehead (Vice-Chair)

Jasmine Branton
(x5987)

Public Works
Veterans
(see Hamilton Veterans listing)
Waste Management Advisory Committee

Mandate
Sub-Committee M. Pearson
J. Partridge
R. Powers
Peter Hargreave
Kevin Hunt
Andy Grice
(x1461)
Public Works
Web Redevelopment and Service Channel
 
Mandate
Sub-Committee         R. Powers (Chair)
C. Collins (Vice-Chair)
M. Pearson
J. Partridge

City Clerks
(x4408)

General Issues
Wentworth Lodge Trust Fund

Mandate
Sub-Committee R. Powers Stephanie Paparella
(x3993)
Emergency & Community Services
Woodward Avenue Wastewater Treatment Plant Phases 3&4 Class EA
(See Hamilton Water Sub-Committee)


 

 

Youth Advisory
(see Hamilton Youth Advisory listing)

Updated: September 16, 2014